Czy zakup opon całorocznych ma sens?

Dla wielu kierowców, którzy rzadko użytkują swój samochód, konieczność kupienia dwóch kompletów opon czyli opon letnich i opon zimowych jest dużym problemem. Ponadto nie chcą ponosić dodatkowych kosztów ich co sezonowej wymiany oraz niedogodności związanych z oczekiwaniem w kolejkach u wulkanizatora. Właśnie w takich przypadkach możemy znaleźć złoty środek, czyli opony całoroczne, inaczej opony wielosezonowe Warszawa.

Jest to rozsądne rozwiązanie, ale tylko w małej liczbie przypadków. Otóż, skład chemiczny mieszanki z której jest wykonana taka opona pozwala na jazdę zarówno w lecie przy wysokich temperaturach zewnętrznych jaki i przy lekkich przymrozkach. Nie jest to guma typowej opony zimowej, a jedynie opona przystosowana do „spadków temperatur”. Oznacza to, że w zimie ta opona jest trochę bardziej miękka niż letnia, ale twardsza niż opona typowo zimowa, gdyż musi poradzić sobie także w lecie gdzie temperatury sięgają +35 stopni. W praktyce, w sezonie zimowym opony całoroczne mają niewystarczająco miękką mieszankę gumy oraz bieżnik ze zbyt małą liczbą lameli (nacięć), żeby dobrze odprowadzać wodę, błoto pośniegowe i śnieg. W lato z kolei, są zbyt miękkie i niestabilne – auto „pływa” na nich, bo mają mieszankę gumy przystosowaną do zimowych „spadków temperatur”  a nie do +30 stopni Celsjusza.

Zatem takie rozwiązanie jest dedykowane tylko do małych, lekkich aut o niewielkiej mocy silnika np. typu Fiat Panda i do jazdy typowo miejskiej, po odśnieżonych ulicach. Dla aut wyższej klasy, o większych mocach silnika i wyjazdach poza miasto, w trasach czy w góry, polecane są na zimę opony typowo zimowe i letnie opony w okresie kwiecień – październik.

W przypadku opon całorocznych klasy ekonomicznej i średniej wiele do życzenia pozostawia ich głośność oraz żywotność gumy korzystając z nich w warunkach letnich. Wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej spada komfort jazdy. Nie bez znaczenia są także zwiększone opory toczenia, co przekłada się na większe zużycie paliwa. Dlatego też warto posiadać dwa komplety opon – letnie i opony zimowe Warszawa, gdyż to gwarantuje nam maksymalny komfort i bezpieczeństwo o każdej porze roku.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *